ثبت موسسه ترک اعتیاد

 

از مشکلات هر جامعه ای، اعتیاد خانمان سوز است. اعتیاد در هر قشر و جامعه ای که جوانان آن به دلایل مختلف، انگیزه ای برای انجام کارهای بزرگ نداشته باشند، به سرعت رشد کرده و یکی پس از دیگری، افراد بیشتری را آلوده‌ی خود می کند. مشکلات روحی و روانی، مشکلات خانوادگی و بالطبع آن کمبود مهر و محبت، نداشتن ثبات در شخصیت و یا حتی کنجکاوی از دلایل اولیه ورود افراد با سنین مختلف به اعتیاد است. با مصرف مواد مخدر بدن فرد روز به روز ضعیف تر شده، تا جایی که تنها درمان این بدن مریض، مصرف خود مواد مخدر خواهد بود.

در این بین افراد زیادی سعی بر شناساندن خطرات مصرف مواد مخدر به افراد جامعه را دارند و برای رهایی جوانان از شر چنین خطر هولناکی، دست به برپایی و ثبت موسسه ترک اعتیاد می زنند تا از این رو و با بکارگیری افراد متخصص، اقدام به ریشه کن کردن این معضل اجتماعی کرده باشند. در هر حال اگر شما هم به تازگی چنین تصمیمی گرفته اید، حداقل باید شناخت نسبتاً خوبی از چگونگی کارکرد این‌گونه موسسات داشته باشید و اصلاً باید بدانید که موسسات ترک اعتیاد چه خدماتی را باید ارائه دهند.

خدمات موسسه ترک اعتیاد

در موسسات ترک اعتیاد خدماتی از جمله سم زدائی بیمار، پیشگیری از بروز مجدد بیماری و همچنین درمان های غیرداروئی انجام می شود. ناگفته نماند که اگر موسسه ای دارای مجوز درمان وابستگی به مواد مخدر باشد، می تواند با استفاده از داروهای آگونیست نیز درمان و سم زدایی بیمار را انجام دهد. با این حال تمامی خدمات گفته شده، باید موازی با پروتکل هایی باشد که از سوی معاونت سلامت به همه‌ی موسسات ابلاغ شده است. در نظر داشته باشید زمانی که کار ثبت موسسه ترک اعتیاد به پایان می رسد، مراکزهای زیادی زیر نظر همان مرکز به ارائه خدمات به بیماران می پردازند که از جمله‌ی آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- واحد درمانی بستری

- واحد کاهش بیماری

- واحد سرپایی (وابستگی مواد)

- واحد بهبودی

- واحد اجتماع درمان مدار

- واحد درمان با استفاده از داروهای آگونیست

- واحد درمانی پلیس مدار

- واحد درمان اجباری

- واحد کاهش آسیب

- واحد یاری گروه های همتا

 

همانطور که عرض کردیم برای ثبت موسسه ترک اعتیاد باید یک‌سری اطلاعات اولیه از چگونگی پیشبرد این‌گونه موسسات داشته باشید. لذا تصمیم گرفته ایم که در ادامه این مقاله، توضیحات خوبی را در خصوص بعضی از اصطلاحات مهم موسسات ترک اعتیاد به شما عزیزان دهیم:

 • مرکز قمر: به مراکزی گفته می شود که در منطقه های سخت (از لحاظ دسترس) مانند روستاها که از هیچ‌گونه مراکز درمانی دولتی بهره نمی برند، ایجاد می شوند و با توجه به پروتکل های درمان وابستگی به بیماران رسیدگی می کنند.
 • سم زدائی از نوع بازگیری: به فعالیت هایی گفته می شود که به جهت از بین بردن وابستگی به مواد مخدر بر روی بیمار انجام می شود.
 • سم زدائی از نوع سریع: در این روش از سم زدائی، استفاده از داروهای آنتاگونیست و رخوت زائی در دستور کار قرار می گیرد.
 • پیشگری از عود: همانطور که از اسمش پیداست به فعالیت هایی گفته می شود که برای جلوگیری از برگشت بیماری انجام می شود.
 • درمان نگهدارنده: در این روش از درمان، که تقریباً تا چند سال به طول خواهند انجامید، استفاده از داروهای شبه مواد مخدر در دستور کار خواهد بود تا از این طریق از مصرف موادهای غیر قانونی افیونی توسط بیمار جلوگیری شود.

با تمامی این اوصاف باید برای ثبت موسسه ترک اعتیاد شرایطی را در نظر گرفت که توسط مراجع ذی صلاح در چارچوب مقرارت مصوب شده، آنها را برای اشخاص متقاضی در نظر می گیرند که در ادامه به یک‌سری از این قوانین می پردازیم:

 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران و معتقد بودن به دین اسلام (یا یکی از ادیان مورد تأیید قانون کشورمان)
 • داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان (یا معافیت)
 • نداشتن سو پیشینه و مدرکی دال بر عدم اعتیاد
 • ارائه مدرک گذراندن دوره های آموزشی
 • ارئه مدرک دال بر اینکه شخص مورد متخصص یا دوره دیده روانپزشکی است.

ضمن اینکه شخصی که قصد دارید ثبت موسسه ترک اعتیاد انجام دهد باید یک روانشناس بالینی دوره دیده باشد تا بتواند وظایف زیر را به نحو مناسبی انجام دهد:

- مشاوره اعتیاد و راهنمای بسیار خوب به جهت پیشگیری از عود بیماری

- مشاوره کاهش آسیب

- مشاوره خانواده ها

- هدایت گروه درمانی به نحو احسنت

- مشاوره قبل و بعد آزمایش HIV

مسئول فنی موسسه ترک اعتیاد باید به صورت قرارداد یکساله با موسسه همکاری کند. همچنین بنا به شرایط اگر الزام به تغییر موسس یا مسول فنی حس شد، باید ططبق قوانین و دستورالعمل اجرا شود.

 

دیگر شرایط جهت ثبت موسسه ترک اعتیاد و امکان بهره برداری از موسسه

زمانی مجوز بهره برداری موسسه ترک اعتیاد داده می شود که تجهیزات عمومی و دیگر الزامات پزشکی به صورت کامل فراهم شود. همچنین باید سایر اصول مطابق با آیین نامه توسط مراجع ذی صلاح مورد تأیید قرار گیرد.

شرایط تجهیزاتی و ساختمانی

زیربنای ساختمان مد نظر حداقل باید 70 متر باشد که از این متراژ، حداقل 8 متر برای اتاق معاینه، اتاق روانشناس با حداقل 8 متر، اتاق دارو با متراژ 8 ، اتاق مراقبت های پرستاری با حداقل متراژ 10 و نهایتاً اتاق انتظار با حداقل 16 متر باشد.

مقررات عمومی

در نظر داشته باشید که حداقل ساعت کاری موسسه ترک اعتیاد باید در یکی از دو نوبت صبح یا عصر باشد. ناگفته نماند که نوبت کاری شب در این‌گونه از موسسات غیرمجاز است.

با توجه به شرایط گفته شده اگر قصد دارید که اقدام به ثبت موسسه ترک اعتیاد کنید، باید تمامی شرایط بالا را فراهم کرده تا توسط مراجع ذی صلاح مورد تأیید قرار بگیرید.

برای مشورت میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبتی هانا ثبت کمک بگیرید. کافیست در ساعات اداری با شماره ۴۴۲۸۸۳۶۰-۰۲۱ تماس بگیرید تا با کارشناسان ثبت هانا صحبت کنید.


برچسب‌ها: ،

بازدید:

ثبت موسسه داوری چگونه است؟

 

اختلاف نظر و سلیقه در بین تمامی افراد وجود دارد و اگر اختلاف پیش آمده در مسائل مهم مالی، اقتصادی و فعالیت‌های تجاری باشد باید یک موسسه برای رفع آن اقدام کند. بسیاری از افراد برای حل مشکلات خود ترجیح می‌دهند تا از موسسه داوری استفاده کنند چرا که رسیدگی اختلافات در دادگاه‌های بزرگ به دلیل اتلاف زمان و هزینه بر بودن آن توصیه نمی‌شود. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند مشکلات خود را در موسسه‌های داوری حل کنند.

ثبت موسسه داوری دارای شرایط مخصوص به خود بوده و به دلیل این که این موسسه برای انجام کارهای حقوقی ثبت می‌شود به صورت کلی تحت نظر مراجع قانونی قرار دارد. اگر می‌خواهید در مورد ثبت موسسه داوری و شرایط ثبت آن اطلاعات  خود را تکمیل کنید بهتر است تا انتهای نوشته همراه ما باشید.

موسسه داوری

موسسه داوری به عنوان یک موسسه کاملاً حقوقی شناخته می‌شود که می‌تواند تحت نظارت دو یا چند وکیل و تحت نام‌های مختلف تشکیل شود. طبق ضوابط تعیین شده تنها وکلای دادگستری مجاز به ثبت موسسه داوری هستند چرا که موسسه فوق به عنوان یک موسسه حقوقی برای مشاوره و وکالت، تنظیم کردن قراردادها و تعیین مقررات قانونی تشکیل می‌شود.

در موسسه داوری می‌توان تمامی امور مرتبط با داوری‌های بین‌المللی و داخلی را توسط وکلای دادگستری انجام داد و برای تعیین حق و حقوق افرادی که بر سر موضوعات مختلف دچار اختلاف شده‌اند بسیار مؤثر است. افرادی که دچار اختلافات قراردادی و مالی هستند می‌توانند برای رفع مشکلات خود به موسسه داوری مراجعه کنند. ثبت موسسه داوری به مانند ثبت شرکت ها از طریق اداره ثبت به صورت آنلاین قابل انجام است.

[f]

ثبت موسسه داوری

برای ثبت موسسه داوری شرایط و الزامات به خصوصی وجود داشته که اگر قصد ثبت این گونه مؤسسات را دارید باید به درستی پیش نیازهای آن را رعایت کنید. برای ثبت این گونه مؤسسات یکی از مؤسسین شرکت باید پروانه وکالت داشته باشد تا بتواند با تشکیل گروه مناسب، اقدام به ثبت موسسه نماید. موسسه داوری به عنوان یک موسسه غیرتجاری شناخته می‌شود که برای ثبت آن نیاز است تا به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه شود. در ثبت این گونه مؤسسات حداقل باید دو نفر حضور داشته باشند تا بتوان موسسه را به صورت قانونی و رسمی ثبت نمود.

انتخاب نام موسسه داوری به عنوان بخش مهم ثبت موسسه داوری است که باید به آن توجه شود. وجود نام مناسب باعث می‌شود تا مراجعه کنندگان به راحتی بتوانند وجه تمایز این گونه موسسه‌ها را با سایر موسسه‌هایی که در زمینه حقوقی فعالیت دارند تشخیص دهند. به صورت کلی مدارک مورد نیاز جهت ثبت موسسه داوری به شرح زیر است:

 • تهیه و تکمیل فرم تقاضانامه‌ی مؤسسات غیرتجاری
 • تهیه و تکمیل اساسنامه مؤسسات غیرتجاری
 • کپی و اصل مدارک شناسایی تمامی اعضاء هیئت مدیره
 • کپی و اصل کارت ملی تمامی اعضای هیئت مدیره
 • ارائه اصل وکالت‌نامه یا کپی برابر اصل آن
 • ارائه اصل قیم نامه یا کپی برابر اصل آن

[f]

شرایط لازم برای ثبت موسسه

برای ثبت موسسه باید برخی از شرایط را به صورت کامل داشته باشید تا بتوانید به سراغ ثبت موسسه از طریق اداره ثبت شرکت‌ها بروید. برخی از شرایط ثبت موسسه به شرح زیر است:

 • نداشتن محکومیت‌های کیفری و انتظامی
 • عضو نبودن در مؤسسات حقوقی مشابه
 • ارائه گواهی تأسیس که از قوه قضائیه قابل استعلام است
 • عدم محرومیت از وکالت و فعالیت‌های حقوقی

داشتن شرایط بالا باعث می‌شود تا شما بتوانید پس از تکمیل مدارک خواسته شده برای ثبت نام از طریق اداره ثبت شرکت‌ها اقدام کنید. به مانند ثبت سایر شرکت‌ها، مراحل کار از طریق وب سایت آنلاین قابل انجام است.

مدت زمان ثبت موسسه داوری

برای این که بتوانید ثبت این موسسه را طبق مدارک و شرایط خواسته شده انجام دهید باید توجه داشته باشید که پس از ارائه مدارک به صورت کامل و انجام مراحل ثبت موسسه، مدت زمان مورد انتظار برای ثبت آن به صورت کامل حدود 12 الی 20 روز کاری است که این مدت زمان برای ثبت یک موسسه در این زمینه مناسب به نظر می‌رسد.

همان طور که بیان شد برای ثبت موسسه به صورت قانونی حداقل باید دو وکیل یا بیشتر، حضور داشته باشند تا بتوانند موسسه را ثبت کنند. زمان ثبت این نوع موسسه این امکان را به افراد می‌دهد تا پس از ثبت به صورت کامل بتوانند به حل اختلافات دیگران در زمینه حقوقی و مالی رسیدگی کنند.

سخن پایانی

قطعاً رشد فعالیت‌های اجتماعی باعث شده است تا مشکلات و اختلافات مختلفی بین افراد رخ دهد که در برخی از موارد باعث ایجاد تنش‌های مختلف می‌شود. برای رفع اختلافات ایجاد شده موسسه داوری می‌تواند مفید باشد. برخی از افراد به دلیل داشتن شرایط ثبت، به دنبال ثبت موسسه داوری هستند که باید در چارچوب قوانین تعیین شده مراحل آن طی شود.

این موسسه به عنوان یک موسسه غیرتجاری شناخته می‌شود که می‌تواند موضوعات مختلف را پوشش دهد. موسسه داوری می‌تواند در زمینه‌های مختلف نظیر فعالیت‌های حقوقی و تجاری، مالی و غیره به عنوان یک شورای حل اختلاف عمل کند. تشریفات شکل گیری موسسه داوری به گونه‌ای است که باید طبق قوانین مشخص شده انجام شود و اگر قصد ثبت موسسه را دارید بهتر است به موارد گفته شده توجه کنید.

برای مشورت میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبتی هانا ثبت کمک بگیرید. کافیست در ساعات اداری با شماره ۴۴۲۸۸۳۶۰-۰۲۱ تماس بگیرید تا با کارشناسان ثبت هانا صحبت کنید.


برچسب‌ها: ،

بازدید:

ثبت برند چگونه است؟

 

ثبت برند , ثبت علامت تجاری (علائم تجاری)

ثبت برند و علامت تجاری در اداره مالکیت صنعتی ثبت می‌شود که از زیر مجموعه های سازمان ثبت اسناد و املاک می‌باشد. وظیفه این اداره ثبت علامت‌های تجارتی و اختراعات است. مطابق با قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب سال ۱۳۱۰ و آئین نامه اجرایی این قانون، ثبت برند مبنای حمایت قانون از محصولات یک شرکت می‏باشد. زمانی که برند یا علامت تجاری به نام یک شرکت به ثبت رسیده است، می‏تواند از علامت تجاری استفاده کند

ثبت برند مزایای زیادی دارد که در ادامه به بخشی از آن‌ها اشاره می‌کنم. ثبت علامت تجاری تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند. همچنین شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند. علائم تجاری ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند و اجازه استفاده از  آنها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند. باید توجه داشت که برند ثبت‌شده جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی است.

با اینکه اکثر کسب و کارها به اهمیت استقاده از علائم تجاری به منظور تمیز دادن محصولات‎شان از محصولات رقبا پی برده‌اند، همه آنها اهمیت حمایت از علائم تجاری از طریق ثبت را درک نکرده‌اند.

پس از ثبت برند طبق قانون ثبت علائم تجاری شخص/شرکت حق انحصاری پیدا می‌کند، بموجب آن می‌توانید از عرضه کالاهای یکسان یا مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده‌ای مشابه علامت تجاری شما هستند جلوگیری نماید. اگر علامت تجاری ثبت نشود، شرکت‌های رقیب از همان علامت یا علامتی که شباهت آن با علامت مزبور به اندازه‌ای است که موجب گمراهی خواهد شد برای همان کالا یا کالاهای مشابه استفاده خواهند کرد و در نتیجه سرمایه‌گذاری در بازاریابی یک محصول ممکن است به هدر رود.

مدارک مورد نیاز ثبت برند , ثبت علامت تجاری (علائم تجاری)

مدارک ثبت برند اشخاص حقیقی:

 • اصل شناسنامه و کپی کارت ملی
 • امضای وکالت نامه و فرم تقاضای علامت
 • داشتن جواز کسب و یا جواز تاسیس از صنایع
 • ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد ۱۲×۱۲ سانتیمتر
 • داشتن کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن نام تجاری)

مدارک ثبت برند اشخاص حقوقی (شرکتی):

 • کپی شرکتنامه و روزنامه رسمی و آخرین تغییرات
 • کپی شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضا دارند.
 • داشتن کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن نام تجاری)
 • ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد ۱۲×۱۲ سانتیمتر
 • داشتن جواز تاسیس (جواز صنایع)

[f]

مراحل ثبت برند , ثبت علامت تجاری (علائم تجاری)

 • سه برگ اظهار نامه ثبت علامت تجارتی ( علائم تجاری ) از دایره فروش اوراق بهادار خریداری و مطابق نمونه پیوستی تکمیل شود.
 • اگر علامت مورد درخواست بصورت تصویر یا نوشته خاصی باشد ۱۰ قطعه از تصویر یا نوشته مذکور بهمراه اظهارنامه تحویل اداره مالکیت صنعتی گردد.
  • تذکر ۱:به تعداد هر طبقه اضافه یک قطعه تصویر مذکور باید اضافه گردد.
  • تذکر ۲:سه قطعه از تصاویر مذکور در محل مخصوص اظهار نامه اظهار نامه ثبت علامت تجارتی الصاق گردد.
  • تذکر ۳:اندازه نمونه ها نباید از ده سانتی متر از هر طرف تجاوز نماید .
 • مدارک ابرازی توسط مسئول اداره مورد بررسی اولیه قرار گرفته و جهت پداخت حق الثبت اظهار نامه ، متقاضی به حسابداری اداره هدایت می شود و کارشناس تعیین می گردد.
 • متقاضی به حسابداری اداره مراجعه و اظهار نامه را ارائه و فیش بانکی صدور می یابد . پرداخت وجه باید در شعبه بانک ملی مستقر در ساختمان ثبت صورت گیرد و پس از پرداخت وجه فیش به حسابداری ارائه گردد . مسئول حسابداری با ملاحظه فیش ضمن انعکاس در دفاتر مربوطه اظهار نامه را ممهور نموده و تحویل متقاضی میدهد.
 • مدارک (اظهار نامه و تصاویر)تحویل اداره شود . اظهار نامه در دفتر ثبت اظهار نامه ثبت شده و به مهر ساعتی همراه با روز و ماه و سال ممهور می گردد. برگ اول اظهار نامه ثبت علامت تجارتی تحویل متقاضی می گردد . برگ دوم اظهار نامه ضبط در سوابق شده و برگ سوم جهت بررسی در اختیار کارشناس معینه قرار می گیرد .
 • کارشناس مربوطه در ظرف ۱۵ روز به تقاضای وارده رسیدگی و در صورت عدم ملاحظه سابقه ثبت و یا مشابهت با علایم ثبت شده و تعیین طبقه کالا اقدام به تهیه پیش نویس آگهی تقاضای ثبت علامت تجارتی می نماید .
  • تذکر ۱:در صورتی که کارشناس در موقع رسیدگی ملاحظه نماید که علامت متقاضی قبلا ثبت شده یا مشابهت باعلایم ثبت شده دارد اخطار رد علامت را تهیه و بنظر مسئول اداره می رساند.
  • تذکر ۲:در صورت رد تقاضای ثبت علامت تجارتی از ناحیه اداره ، متقاضی می تواند ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ از این تصمیم به دادگاه های حقوقی تهران شکایت نماید .
 • مسئول اداره پیش نویس آگهی تقاضای ثبت علامت تجارتی را امضا و به ماشین نویسی ارجاع و پس از تحریر آگهی مذکور آن را امضا می نماید . این آگهی که یک نمونه از علامت درخواستی به آن الصاق شده ضمن ثبت در دفتر اندیکاتور توسط مسئول این امر ، تحویل متقاضی می گردد تا به روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران(به نشانی تهران پارک شهر خیابان بهشت ساختمان دادگستری جمهوری اسلامی ایران )برده شود.
  • تذکر : متقاضی قبل از مراجعه به روزنامه رسمس باید اقدام به تهیه کلیشه تصویر علامت مربوط نماید و سپس کلیشه مذکور را بهمراه آگهی تحویل روزنامه رسمی نماید .
 • پس از اینکه آگهی تقاضای ثبت علامت تجارتی در روزنامه رسمی درج و منتشر گردید متقاضی ۳۰ روز(با احتساب دو روز اضافه)بعد از تاریخ انتشار با در دست داشتن یک نسخه از روزناه مذکور به اداره مالکیت صنعتی مراجعه نماید و ضمن تقدیم یک برگ تقاضای ثبت علامت(بشرح نمونه)و یک نسخه از روزنامه فوق تقاضای ثبت علامت تجارتی را بنماید .
 • مسئول اداره پس از وصول تقاضا و روزنامه رسمی دستور ضمیمه شدن به پرونده را صادر و به کارشناس مربوطه ارجاع می نماید . کارشناس معینه پرونده را بررسی و در صورت عدم وصول اعتراص نسبت به تقاضای ثبت علامت تجارتی دستور پرداخت حق الثبت علامت تجارتی راصادر و اقدام به تهیه آگهی ثبت علامت تجارتی می نماید و ضمن گواهی مراتب را به نظر مسئول اداره رسانده و مسئول اداره پس از بررسی و امضا به ماشین نویسی ارجاع میدهد.
 • متقاضی به حسابداری مراجعه و مسئول حسابداری با ملاحظه پرونده و محاسبه فیش مبلغ حق الثبت را صادر و متقاضی برای پرداخت به شعبه بانک ملی مستقر در سازمان ثبت رجوع نموده و پس ا ز پرداخت وجه به حسابداری مراجعه و یک نسخه از فیش را تحویل حسابداری می دهد. مسئول حسابداری با ملاحظه فیش انعکاس در دفاتر مربوطه اظهار نامه را ممهور نموده و تحویل متقاضی میدهد.
 • متقاضی یک برگ تصدیق ثبت علامت تجارتی را از قسمت فروش اوراق خریداری و به اداره مراجعه و مدارک پرداخت حق الثبت و برگ تصدیق را ارائه و مسئول اداره دستور ضم به پرونده و ادامه عملیات ثبتی را صادر می نماید . یک قطعه از علامت در دفتر ثبت علایم و دفتر طبقات کالا الصاق و ثبت می شود .
  مراتب در برگ تصدیق ثبت علامت در ج و ضبط پرونده شده و آگهی ثبت علامت تجارتی تحریر شده توسط مسئول اداره امضا و پس از ثبت در دفتر اندیکاتور جهت درج در روزنامه رسمی تحویل متقاضی می گردد.
 • متقاضی به روزنامه رسمی مراجعه و آگهی ثبت علامت تجارتی را جهت درج در روزنامه ارائه میدهد.
 • متقاضی با در دست داشتن یک نسخه از روزنامه رسمی منتشره مذکور به اداره مالکیت صنعتی مراجعه و روزنامه رسمی را جهت ضبط در پرونده ارائه می دهد . مسئول اداره باوصول روزنامه رسمی حاوی درج آگهی ثبت علامت تجارتی تصدیق ثبت علامت تجارتی را امضا و دستور تحویل آن را به متقاضی صادر می نماید . تصدیق ثبت پس از احراز هویت و اخذ رسید تحویل صاحب علامت می شود .
 • تصدیق ثبت علامت تجارتی از تاریخ اظهار نامه مربوط بمدت ده سال اعتبار دارد . در صورتی که صاحب علامت تمایل به استمرار سابقه ثبت داشته باشد می تواند حداکثر ظرف ۶ ماه از انقضای اعتبار تصدیق ثبت اقدام به تجدید علامت نماید . در صورتی سپری شدن مدت ۶ ماه علامت ثبت شده دیگر اعتبار قانونی نخواهد داشت .

نبایدهای اسم برند

واژه‌های عام. برای مثال، اگر شرکت شما قصد دارد علامت تجاری «صندلی» را برای فروش صندلی ثبت کند، تقاضانامه ثبت این علامت مردود خواهد شد چون «صندلی » واژه‌های عام برای این محصول است.

واژه‌های توصیف کننده. اینها کلماتی هستند که معمولآ در تجارت به منظور توصیف محصول مورد نظر بکار می‌روند. برای مثال، ثبت کلمه شیرین برای شکلات قابل قبول نخواهد بود چون محصول را توصیف می‌کند.

علائم گمراه کننده (فریب دهنده): علائم تجاری هستند که مصرف کننده را نسبت به ماهیت، کیفیت یا مبداء جغرافیایی محصول گمراه می‌کند یا فریب می‌دهند.

علائمی که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه هستند. بطور کلی کلمات یا تصاویری که موازین و هنجارهای اخلاق حسنه و مذهبی که عمومآ پذیرفته شده‌اند را نقض کنند بعنوان علامت تجاری قابل ثبت نیستند.

پرچم‌ها نشان‌های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان‌های کشورها و سازمان‌های بین المللی که نمونه‌ای از آنها به دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (wipo) اعلام شده است معمولاً قابل ثبت نیستند.

طبق ماده ۳۲ قانون علامت درموارد زیر قابل ثبت نیست‌:

الف ـ نتواند کالاها یا خدمات یک مؤسسه را از کالاها و خدمات مؤسسه دیگر متمایز سازد.

ب ـ خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.

ج ـ مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه درمورد مبدأ جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آنها گمراه کند.

د ـ عین یا تقلید نشان نظامی‌، پرچم‌، یا سایر نشانهای مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمانهای بین‌الدولی یا سازمانهایی که تحت کنوانسیونهای بین‌المللی تأسیس شده‌اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.

هـ ـ عین یا به طرز گمراه‌کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است‌.

و ـ عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفاً میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.

ز ـ عین علامتی باشد که قبلاً به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به‌لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

[f]

نکات ثبت برند

ثبت برند با ثبت اظهارنامه علامت تنها از طریق فایل الکترونیکی امکان پذیر بوده و متقاضیان ثبت علامت می‌توانند از طریق این آدرس http://ip.ssaa.ir/BSigns/Steps.aspx  اظهار نامه خود را تسلیم اداره علامت نمایند.

درخواست ثبت برند و علامت تجاری

تقاضا یا درخواست ثبت برند و علامت تجاری باید به زبان فارسی و در سه نسخه روی نمونه‌های چاپی مخصوصی که از طرف اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی در اختیار متقاضیان گذارده می‌شود به عمل آید. تقاضای مزبور ممکن است شخصاً از طرف متقاضی یا از طرف وکیل او تسلیم گردد و دارای تاریخ و امضاء حاوی نکات زیر باشد:

 1. اسم و اقامتگاه و تابعیت صاحب علامت و مرکز اصلی موسسه او.
 2. اسم و اقامتگاه وکیل او در تهران در صورتی که اظهارنامه توسط وکیل داده شده باشد.
 3. رشته تجارت یا نوع صنعت یا فلاحیت
 4. تاریخ ثبت و محل و شماره ثبت علامت در کشور مبدا در صورتی که علامت خارج ایران به ثبت رسیده باشد.
 5. اقامتگاهی که صاحب علامت در تهران انتخاب می‌نماید.
 6. اسم اقامتگاه شخص یا اشخاصی که در تهران صلاحیت دریافت ابلاغ‌ها و اخطارها را دارند.
 7. شرح و نوع کالا یا محصولاتی که علامت برای تشخیص آن بکار می‌رود با تعیین طبقات درخواست شده طبق طبه‌بندی ضمیمه آیین‌نامه.
 8. شرح و توصیف علامت درخواست شده و طرز مخصوص استعمال آن اگر مورد داشته باشد.
 9. تعیین ضمایم
  تنظیم نام و نشانی درخواست کننده مقیم خارجه باید علاوه بر فارسی به حروف لاتین باشد و با همان حروف نیز ثبت و آگهی خواهد شد.

برای آگاهی از قیمت و میزان هزینه ثبت برند و علامت تجاری با مشاورین ما در هانا ثبت تماس حاصل فرمایید.

اعتراض به ثبت برند

سیستم ثبت برند و علامت تجاری در ایران طریقه اعلامی است. رسیدگی اداره ثبت محدود است به اینکه علامت مخالف مقررات قانونی نباشد و شباهتی با علامات ثبت شده قبلی نداشته باشد. چون تشخیص شباهت بین دو علامت امری است نظری، ممکن است علامت طوری معرفی شده باشد که در بدو امر شباهت با علامت ثبت شده قبلی معلوم نگردد یا اینکه صاحب علامت قبلی راجع‌به درجه شباهت با اداره ثبت موافق نباشد. زیرا قانون ثبت علایم تصریح می‌کند که شباهت علامت با علامت دیگری که ثبت شده است به اندازه‌ای باشد که مصرف‌کنندگان عادی یعنی اشخاصی را که اطلاعات مخصوصی ندارند به اشتباه اندازد. علاوه بر آن ممکن است شخصی هنوز تقاضای ثبت علامت خود را ننموده باشد و قبل از آنکه او اقدام کند شخص دیگری همان علامت را بخواهد به نام خود ثبت کند به این جهت ماده ۱۱۶ ثبت برند و علامت تجاری مقرر می‌دارد:
اشخاص ذیل می‌توانند نسبت به علامتی که تقاضای ثبت آن شده یا به ثبت رسیده است اعتراض کنند:

 1. کسانی که آن علامت را علامت تجاری خود می‌دانند.
 2. کسانی که آن علامت با علامت آن‌ها به اندازه‌ای شباهت دارد که مصرف‌کنندگان عادی را به اشتباه می‌اندازد.

در هریک از دو حالت فوق اگر معترض کسی باشد که علامت قبلاً به اسم او ثبت نشده است باید در حین اعتراض برای علامت خود مطابق مقررات این قانون تقاضای ثبت کرده حق‌الثبت و تمام مخارج مربوط به آن را قبلاً تادیه نماید. در مورد کسانی که موسسه آن‌ها در خارج از ایران واقع است حق اعتراص مشروط به شرط معامله متقابل مذکورره در فقره دوم ماده ۴ می‌باشد)).
بنابراین اعتراض به ثبت برند و علامت تجاری ممکن است قبل از ثبت به عمل آید و یا بعد از ثبت آن.

[f]

لیست طبقات ثبت برند و علائم تجاری

 • طبقه ۱ – مواد شیمیائی مورد استفاده در صنایع علوم عکاسی و همچنین کشاورزی باغبانی و جنگلبانی رزینهای مصنوعی پردازش نشده پلاستیکهای پردازش نشده کودهای گیاهی ترکیبات اطبائ حریق مواد آبکاری و جوشکاری فلزات مواد شیمیائی برای نگهداری مواد غذائی مواد دباغی چسبهای صنعتی .
 • طبقه ۲- رنگ روغن جلا لاک مواد ضد زنگ زدگی و جلوگیری کننده از فاسد شدن چوب مواد رنگی مواد تثبیت رنگ رزین یا صمغ های خام طبیعی فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ساختمان چاپگرها و هنرمندان.
 • طبقه ۳- ترکیبات سفید کننده و سایر مواد مخصوص شستشوی لباس مواد مخصوص تمیز کردن براق کردن لکه گیری و سائیدن صابون عطریات روغن های اسانس مواد آرایشی لوسیونهای مو گرد و خمیردندان .
 • طبقه۴- روغنها و گریسهای صنعتی روان کننده ها ترکیبات گردگیری مرطوب کردن و جذب رطوبت انواع سوخت ( شامل سوخت موتور) و مواد روشنائی انواع شمع و فتیله چراغ.
 • طبقه ۵- مواد داروئی و بیطاری مواد بهداشتی برای مصارف پزشکی مواد رژیمی برای مصارف پزشکی غذای کودکان انواع گچ شکسته بندی لوازم زخم بندی مواد پرکردن دندان موم دندان سازی ضدعفونی کننده ها مواد نابود کننده حشرات موذی قارچ کش مواد دفع نباتا هرزه .
 • طبقه ۶- فلزات عادی و آلیاژهای آنها مواد ساختمانی فلزی ساختمانهای فلزی قابل حمل مواد فلزی خطوط مجراهای فلزی گاوصندوق اجناس ساخته شده از فلزات عادی که در طبقات دیگر ذکر نشده اند سنگهای معدنی فلزات .
 • طبقه ۷- انواع ماشین و ماشینهای افزار انواع موتور ( استثنائ موتور وسائط نقلیه زمینی) قفل وبست و حلقه های اتصال قطعات ماشینها و قطعات انتقال قوه ( به غیر از اتصالات و اجزائ انتقال قوه وسائط نقلیه زمینی) لوازم و ابزار کشاورزی ( به استثنای ابزارهای دستی ) ماشین جوجه کشی .
 • طبقه ۸- انواع ابزار و لوازم دستی ( که با دست کارمی کنند) سرویس کارد و قاشق و چنگال سلاح کمری تیغ.
 • طبقه ۹- اسباب و آلات علمی دریانوردی مساحی عکاسی سینمایی بصری وزن کردن اندازه گیری علامت دادن کنترل ومراقبت (نظارت) نجات و آموزش اسباب و لوازم هدایت قطع و وصل تبدیل ذخیره سازی تنظیم یا کنترل جریان برق آلات واسباب ضبط ماشینهای فروش خودکار و مکانیسم دستگاههایی که با سکه کار می کنند صندوق های ثبت مبلغ دریافتی ماشینهای حساب تجهیزات داده پردازی و رایانه ای دستگاه آتش نشانی .
 • طبقه ۱۰- آلات و ابزار جراحی پزشکی دندانسازی وبیطاری اندام های مصنوعی دندان و چشم مصنوعی اقلام ارتوپدی مواد بخیه زنی .
 • طبقه ۱۱- دستگاههای روشنائی حرارتی مولد بخار طبخ خنک کردن تهویه تامین آب بهداشتی .
 • طبقه ۱۲- وسایط نقلیه دستگاههای حمل و نقل زمینی دریائی و هوائی .
 • طبقه ۱۳- اسلحه گرم مهمات و انواع پرتابه ( از قبیل موشک خمپاره و غیره) مواد منفجره مواد وسایل آتش بازی .
 • طبقه ۱۴- فلزات گرانبها و آلیاژهای آنها و کالاهائی که با فلزات گرانبها ساخته شده یا با آنها روکش شده اند و درسایر طبقات ذکر نشده اند جواهرات سنگهای گرانبها اسباب و لوازم ساعت سازی و زمان سنجی .
 • طبقه ۱۵- آلات موسیقی .
 • طبقه ۱۶- کاغذ مقوا و کالاهای ساخته شده از آنها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند مطاب چاپ نشده مواد صحافی عکس نوشت افزار چسب برای مصارف تحریری یا خانگی لوازم نقاشی قلم مو نقاشی ماشین تحریر و لوازم ملزومات دفتری ( به استثنای مبلمان) مواد آموزشی و تدریس ( به استثنائ دستگاها) مواد پلاستیکی برای بسته بندی ( که در سایرطبقات ذکر نشده اند) حروف و کلیشه چاپ.
 • طبقه ۱۷- لاستیک کائوچو صمغ آزبست ( پنبه نسوز) میکا ( سنگ طلق) و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده اند پلاستیک دارای شکل و قالب خاص برای استفاده در تولید سایر کالاها مواد بسته بندی در پوش گذاری انسداد و عایق بندی لوله های قابل ارتجاع غیر فلزی .
 • طبقه ۱۸- چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده از آنها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند پوست حیوانات چمدان کیسه و کیفهای مسافرتی چتر چترآفتابگیر و عصا شلاق یراق و زین و برگ.
 • طبقه ۱۹- مواد و مصالح ساختمانی )( غیر فلزی) لوله های غیر فلزی سخت و غیر قابل انعطاف برای استفاده در ساختمان آسفالت غیرو قطران ساختمانهای متحرک غیر فلزی بناهای یادبود غیر فلزی .
 • طبقه ۲۰- مبلمان و اثاثیه آئینه قاب عکس کالاهای ساخته شده از چوب چوب پنبه نی حصیر شاخ استخوان عاج استخوان آرواره نهنگ صدف کهربا صدف مروارید کف دریا وبدل کلیه این مواد یا ساخته شده از پلاستیک ( که در سایر طبقات ذکر نشده اند) .
 • طبقه ۲۱- ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه ( که از فلزات قیمتی ساخت یا روکش نشده اند) شانه و ابر و اسفنج انواع برس و قلم مو ( به استثنای قلم موهای نقاشی ) مواد ساخت برس لوازم نظافت و تمیزکاری سیم ظرف شویی شیشه کارشده یا نیمه کارشده ( به استثنای شیشه مورد استفاده در ساختمانها) شیشه آلات اشیائ ساخته شده از چینی و سفال که در طبقات ذکر نشده اند.
 • طبقه ۲۲- طناب ریسمان تور چادر سایبان برزن ( تارپولین ) بادبان وشراع ریسه و گونی که در طبقات دیگر ذکر نشده است مواد لائی و لایه گذاری و پوشال ( به استثنائ لاستیک و پلاستیک ) مواد خام لیفی برای نساجی.
 • طبقه ۲۳- انواع نخ و رشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی .
 • طبقه ۲۴- محصولات نساجی و پارچه ای که در طبقات دیگر ذکر نشده اند انواع روتختی و رومیزی .
 • طبقه ۲۵- انواع لباس و پوشاک پاپش و پوشش سر.
 • طبقه ۲۶- انواع توری و قلاب دوزی روبان بند (نوار) حاشیه وقیطان دگمه قزن قفلی سنجاق و سوزن ته گرد گلهای مصنوعی .
 • طبقه ۲۷- انواع فرش قالیچه حصیر وزیرانداز لینویوم و سایر کف پوشها آویزهای دیواری ( غیر پارچه ای ).
 • طبقه ۲۸- انواع بازی و اسباب بازی لوازم ورزشی و ژیمناستیک که در طبقات دیگر ذکر نشده اند تزئینات درخت کریسمس.
 • طبقه ۲۹- گوشت گوشت ماهی گوشت طیور وشکار عصاره گوشت سبزیجات ومیوه جات به صورت کنسرو خشک شده و پخته شده انواع ژله مربا و کمپوت تخم مرغ شبر و محصولات لبنی روغنها و چربیهای خوارکی .
 • طبقه ۳۰ – قهوه چای کاکائو شکر برنج نشاسته نشاسته کاساریا مانیوک ( تاپیوکا) نشاسته نخل خرما ( ساگو) بدل قهوه آرد و فراورده های تهیه شده از غلات نان نان شیرینی شرینی جات شیرینی یخی عسل ملاس یا شیره قند مایه خمیر گرد مخصوص شیرینی پزی یا پخت نان نمک خردل سرکه انواع سس ( چاشنی ) ادویه جات یخ .
 • طبقه ۳۱- محصولات کشاورزی باغداری و جنگلبانی و دانه هایی که در طبقات دیگر ذکر نشده اند حیوانات زنده میوه و سبزیجات تازه بذر گیاهان و کلهای طبیعی غذای حیوانات مالت ( جو سبز خشک شده ) .
 • طبقه ۳۲- مائ الشعیر آبهای معدنی و گازدار و سایر نوشیدنیهای غیر الکلی آب میوه و شربتهای میوه ای شربت و ترکیبات مخصوص ساخت نوشابه.
 • طبقه ۳۳- …………………….
 • طبقه ۳۴- تنباکو لوازم تدخین کبریت .
 • طبقه ۳۵- تبلیغات مدیریت تجاری امور اداری تجارت کارهای دفتری و اداری .
 • طبقه ۳۶- بیمه امور مالی امور پولی امر مربوط به معاملات املاک و مستغلات .
 • طبقه ۳۷- ساختمانسازی تعمیرو بازسازی خدمات نصب.
 • طبقه ۳۸- مخابرات از راه دور.
 • طبقه ۳۹- حمل و نقل بسته بندی و نگهداری کالاها تهیه مقدمات و ترتیب دادن مسافرتها .
 • طبقه ۴۰- بهسازی و عمل آوری مواد.
 • طبقه ۴۱- آموزش و پرورش دوره های کارآموزی و تعلیمی تفریح و سرگرمی فعالیت های ورزشی و فرهنگی .
 • طبقه ۴۲- خدمات عملی و فن آوری و تحقیق و پژوهش و طراحی در این زمینه خدمات تجزیه و تحیل و تحقیقات صنعتی طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه ای خدمات حقوقی .
 • طبقه ۴۳- خدمات عرضه اغذیه و نوشابه تامین مسکن و محل اقامت موقت.
 • طبقه ۴۴- خدمات پزشکی خدمات بیطاری مراقبت های بهداشتی و زیبائی برای انسانها یا حیوانات خدمات کشاورزی باغداری و جنگلداری .
 • طبقه ۴۵- خدمات شخصی یا اجتماعی که توسط دیگران برای رفع نیازهای افراد ارائه می شوند خدمات امنیتی برای محافظت از افراد اموال و دارائیها

برای مشورت میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبتی هانا ثبت کمک بگیرید. کافیست در ساعات اداری با شماره ۴۴۲۸۸۳۶۰-۰۲۱ تماس بگیرید تا با کارشناسان ثبت هانا صحبت کنید.


برچسب‌ها: ،

بازدید:

هزینه ثبت برند

 

برای این که بتوانید برند مورد علاقه خود را ثبت کنید باید هزینه‌های آن را در چارچوب قوانین مشخص شده پرداخت کنید. در هر مرحله از مراحل ثبت برند با توجه به نوع درخواست شما اعم از شخص حقیقی یا حقوقی باید هزینه های مصوب را پرداخت کنید. به این نکته توجه کنید که هزینه ثبت به صورت مشخص اعلام شده است و شما به غیر از هزینه‌های اعلام شده، نیازی به پرداخت هزینه‌های جانبی دیگر ندارید.

اگر شما در این روزها قصد دارید برند مورد علاقه خود را ثبت کنید و می‌خواهید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید بهتر است تا انتهای مقاله  همراه باشید چرا که ما قصد داریم تا در این مقاله، در مورد هزینه های ثبت برند مطالب مهمی را برای شما عزیزان همیشه همراه قرار دهیم.

به صورت کلی هزینه های ثبت برند به دو گروه اصلی تقسیم بندی می‌شود که هر کدام دارای مراحل متنوع و هزینه‌های مختلف است. برای ثبت برند شما باید هزینه اولیه را پرداخت کنید و پس از ورود به مرحله بعدی می‌توانید هزینه‌های ثبت را پس از تأیید اولیه کارشناس انجام دهید. در واقع هزینه‌ ثبت برند به دو گروه هزینه اولیه ثبت و هزینه ثانویه برند پس از تأیید کارشناس تقسیم بندی می‌شود.

[f]

هزینه پرداختی ثبت برند در تهران با سایر شهرهای ایران تفاوتی نداشته و تمامی مراحل ثبت برند در سامانه اداره مالکیت معنوی قابل انجام است. اگر در شهرستان و استان‌های دیگر قصد ثبت برند خود را دارید باید بدانید که مطابق هزینه‌های اعلام شده، باید از طریق اداره مالکیت معنوی هزینه خود را پرداخت و مراحل ثبت برند را تکمیل کنید. به صورت کلی پرداخت هزینه ثبت شامل موارد زیر است:

هزینه ثبت اظهارنامه

یکی از مراحل انجام ثبت برند، پرداخت هزینه ثبت اظهارنامه در وب سایت اداره مالکیت معنوی است که باید طبق نرخ مصوب پرداخت شود. اظهارنامه مربوطه باید طبق ضوابط مشخص شده تکمیل شود تا بتوان به مرحله بعد ورود کرد لذا این هزینه به حساب هانا ثبت واریز می‌گردد و متقاضیان باید این مرحله را با دقت بیشتری طی کنند. هزینه ابتدایی ثبت اظهارنامه شامل موارد پرداختی برای حق‌الوکاله، حق المشاوره و ثبت اظهارنامه است.

هزینه جستجوی مقدماتی

این هزینه شامل هزینه جستجوی مقدماتی است که این هزینه برای بررسی آزاد بودن نام و نشان لوگوی انتخابی شما است که در این صورت می‌توانید مراحل ابتدایی ثبت برند خود را تکمیل کنید. برند انتخابی شما زمانی قابل ثبت خواهد بود که از قبل ثبت نشده باشد، در این غیر این صورت شما نمی‌توانید برند انتخابی خود را ثبت کنید.

هزینه ادارهثبت (فیش مرحله اول)

برای ثبت رسمی برند باید فیش مرحله اول را پرداخت و ارائه دهید، این پرداختی به عنوان هزینه اداره محسوب شده و در روند ثبت برند ضروری است.

[f]

فیش روزنامه رسمی آگهی تقاضا

در مرحله هزینه ثبت، فیش روزنامه رسمی آگهی تقاضا وجود دارد که اگر علامت تجاری به مرحله آگهی تقاضا برسد، آگهی تقاضا جهت درج در روزنامه رسمی ارسال می‌گردد و شخص موظف است هزینه روزنامه رسمی آگهی تقاضا را پرداخت کرده و فیش آن را ارائه دهد. اگر علامت تجاری به هر دلیلی اظهار رد مشروط بخورد در همان مرحله متوقف می‌شود.

فیش مرحله دوم (حق الثبت 10 ساله)

فیش مرحله دوم به عنوان حق الثبت 10 ساله برند شما انجام می‌شود که پس از تأیید نهایی و گذارندن دوره‌ی اولیه، می‌توانید به مدت 10 سال برند خود را به صورت رسمی و قانونی ثبت کنید که در این مرحله ارائه فیش پرداختی حق الثبت 10 ساله ضروری است.

فیش روزنامه رسمی آگهی رسمی

برای قرار گیری آگهی رسمی برند مورد نظر و انتخابی شما در روزنامه‌های کشور باید هزینه‌های آن را به صورت مجزا پرداخت کنید. این امر به صاحب برند اجازه خواهد داد تا در چارچوب قوانین مشخص شده بتواند آگهی رسمی خود را در روزنامه‌های رسمی کشور منتشر کند.

با توجه به موارد بیان شده آشنایی کلی با مراحل هزینه ثبت پیدا کرده اید و باید بدانید برای ثبت نشان تجاری خود باید هزینه های مختلف را پرداخت کنید. تمامی مراحل ثبت برند به صورت رسمی از طریق وب سایت اداره مالکیت معنوی قابل انجام خواهد بود و شما می‌توانید درخواست خود را از طریق وب سایت اداره مالکیت معنوی ثبت کنید.

 • سایر هزینه ها در سال 99 به شرح جدول زیر است:
ردیف عـنوان متقاضی حقیقی متقاضی حقوقی
1 حق ثبت انتقال قراردادی و قهری به ازاء هر طبقه (با هر تعداد کالا و خدمات) 100.000 200.000
2 حق ثبت انتقال برای هر طبقه اضافی 50.000 100.000
3 حق ثبت مجوز بهره‌برداری یا فسخ و خاتمه آن به ازاء یک طبقه (با هر تعداد کالا و خدمات) 100.000 200.000
4 حق ثبت اجازه بهره‌برداری یا فسخ و خاتمه آن به ازای هر طبقه اضافی 50.000 100.000
5 هزینه هر بار اصلاح اظهارنامه و ضمائم آن 50.000 100.000
6 حق ثبت انتقال اظهارنامه یا اجازه بهره‌برداری از آن 50.000 100.000
7 حق ثبت تغییرات (غیر از انتقال مالکیت و اجازه بهره برداری) 50.000 100.000
8 هزینه صدور گواهی المثنی 100.000 200.000
9 هزینه رونوشت مصدق 5.000 10.000
10 هزینه اخذ تاییدیه تسلیم اظهارنامه یا صدور گواهی نامه 15.000 30.000
11 هزینه رسیدگی به اعتراض به رد ثبت (کمیسیون) 500.000 750.000
12 هزینه رسیدگی به اعتراض به تقاضای ثبت (کمیسیون) 1.500.000 3.000.000
13 ودیعه تسلیم دادخواست ابطال به دادگاه 3.000.000 4.500.000
14 هزینه بررسی اظهارنامه ثبت بین‌المللی به عنوان اداره مبدأ 200.000 400.000

 

 

برای مشورت میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبتی هانا ثبت کمک بگیرید. کافیست در ساعات اداری با شماره ۴۴۲۸۸۳۶۰-۰۲۱ تماس بگیرید تا با کارشناسان ثبت هانا صحبت کنید.
برچسب‌ها: ،

بازدید:

ثبت آگهی در روزنامه رسمی

 

روزنامه رسمی کشور مرجع رسمی انتشار تمامی آگهی‌های حقوقی و قضایی کشور است و سندی رسمی و دولتی به شمار می‌رود. این روزنامه زیر نظر قوه قضائیه اداره می‌شود و یکی از وظایف آن چاپ و انتشار آگهی‌ ثبت شرکت و آگهی‌ تغییرات شرکت است. چاپ و ثبت آگهی در روزنامه رسمی به منزله اطلاع عمومی از فعالیت تجاری و آغاز فعالیت شرکت است و طبق قانون، درج چنین آگهی‌هایی لازمه‌ی ثبت شرکت یا ایجاد برخی تغییرات در شرکت است.

نحوه آگهی در روزنامه رسمی به زبان ساده چگونه است؟

متقاضیان ثبت شرکت برای ثبت آگهی در روزنامه رسمی، باید پس از انجام مراحل قانونی و ثبت شرکت خود در ادارات ثبت، با مراجعه به سایت روزنامه رسمی کشور به نشانی  http://rrk.ir جهت ثبت آگهی در روزنامه رسمی اقدام نمایند.

 

[f]

مراحل ضروری ثبت آگهی در روزنامه رسمی انجام مراحل زیر لازم اجراست؟

 

 • ثبت نام کردن در سامانه ذکر شده
 • وارد کردن شماره تلفن همراه جهت دریافت پیامک و آدرس و کدپستی جهت دریافت نسخه کاغذی روزنامه در سامانه
 • ورود به صفحه کاربری پس از تأیید اطلاعات
 • ورود به بخش هزینه آگهی، در این بخش با وارد کردن شماره مکانیزه ۱۸ رقمی به بخش پرداخت هزینه‌ انتشار آگهی وارد می‌شوید و از طریق اینترنت می‌توانید این هزینه‌ها را پرداخت کنید.
 • پس از پرداخت هزینه‌ها، با دریافت شماره پیگیری متقاضی می‌تواند وضعیت ثبت آگهی خود را در همین سامانه پیگیری کند.

وضعیت آگهی روزنامه میتواند یکی از حالت های زیر باشد:

1-دریافت شده از ثبت: به معنای عدم پرداخت هزینه آگهی یا عدم موفقیت در پرداخت است و متقاضی باید این هزینه‌ها را آنلاین پرداخت نماید.

2-آماده ارسال به چاپ: به معنای پرداخت موفق هزینه‌های انتشار آگهی است و در نوبت انتشار قرار گرفته است.

3-در حال انتشار امضا نشده: به این معنی است که آگهی در حال چاپ است اما هنوز امضا نشده است.

4-انتشار یافته امضا نشده: یعنی آگهی چاپ شده و نسخه آن در سایت موجود است اما نسخه امضا شده آن هنوز صادر نشده و انتشار نیافته است.

5-انتشار یافته امضا شده: به معنای چاپ آگهی و انتشار آن است.

پس از 5 روز کاری آگهی تأیید شده در پورتال روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود و امکان دریافت نسخه‌ی الکترونیکی این آگهی نیز وجود دارد. همچنین فایل PDF آن را می توانید از قسمت مشاهده آگهی دانلود کنید. لازم به ذکر است نسخه الکترونیکی امضاء شده قابل استناد بوده و معادل نسخه کاغذی برابر با اصل است. مراحل چاپ آگهی و وضعیت کنونی آگهی شما در چرخه چاپ و انتشار، به صورت ایمیل و پیامک اطلاع رسانی خواهد شد.

جهت دریافت نسخه کاغذی چاپ شده، به مانند گذشته باید از طریق مراجعه حضوری یا درخواست ارسال پستی اقدام نمود. همچنین، تمامی آگهی‌های اشخاص حقوقی برای اصالت سنجی به صورت رایگان در پایگاه http://agahi.ssaa.ir در دسترس است.

آخرین گام جهت ثبت شرکت درج آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران است. پس از ثبت شرکت باید نسبت به تعیین حوزه مالیاتی و تشکیل پرونده دارایی، تهیه دفاتر قانونی و پلمپ دفاتر و اخذ کد اقتصادی اقدام نمود.

گفتنی است علاوه بر این‌که ثبت آگهی عمومی و رسمی در روزنامه‌ هنگام تأسیس شرکت و ثبت شرکت الزامی است، طبق قانون برخی از تغییرات شرکت‌ها نیز باید در روزنامه رسمی کشور ثبت شوند؛ تغییراتی که قانون لزوم ثبت آنها را پیش‌بینی کرده است عبارت‌اند از:

مواردی که در ثبت تغییرات شرکت باید آگهی روزنامه رسمی شود؟

 • تصمیم مجمع عمومی در زمینه کاهش سرمایه شرکت
 • تصمیمات انحلال و اسامی مدیر یا مدیران تسویه
 • تقسیم دارایی‌های شرکت بین شرکا و سهامداران در مدت تسویه
 • اعلام ختم تصفیه حساب شرکت
 • در صورت استعفا مدیر یا مدیران تصفیه، اعلام مدیر جدید و استعفای وی
 • ابطال سند
 • تصمیمات فروش اوراق قرضه و شرایط صدور و انتشار آن
 • مشخصات مدیر عامل شرکت همراه با صورتجلسه آن

برای مشورت  میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبتی هانا ثبت کمک بگیرید. با شماره ۴۴۲۸۸۳۶۰-۰۲۱ تماس بگیرید تا با کارشناسان هانا ثبت شما را راهنمایی نمایند.


برچسب‌ها: ،

بازدید:

چگونه می توان متوجه شد شرکتی ثبت شده است یا نه؟

 

روزنامه رسمی کشور مرجع رسمی انتشار تمامی آگهی‌های حقوقی و قضایی کشور است و سندی رسمی و دولتی به شمار می‌رود. این روزنامه زیر نظر قوه قضائیه اداره می‌شود و یکی از وظایف آن چاپ و انتشار آگهی‌ ثبت شرکت و آگهی‌ تغییرات شرکت است. چاپ و ثبت آگهی در روزنامه رسمی به منزله اطلاع عمومی از فعالیت تجاری و آغاز فعالیت شرکت است و طبق قانون، درج چنین آگهی‌هایی لازمه‌ی ثبت شرکت یا ایجاد برخی تغییرات در شرکت است.

نحوه آگهی در روزنامه رسمی به زبان ساده چگونه است؟

متقاضیان ثبت شرکت برای ثبت آگهی در روزنامه رسمی، باید پس از انجام مراحل قانونی و ثبت شرکت خود در ادارات ثبت، با مراجعه به سایت روزنامه رسمی کشور به نشانی  http://rrk.ir جهت ثبت آگهی در روزنامه رسمی اقدام نمایند.

 

[f]

مراحل ضروری ثبت آگهی در روزنامه رسمی انجام مراحل زیر لازم اجراست؟

 

 • ثبت نام کردن در سامانه ذکر شده
 • وارد کردن شماره تلفن همراه جهت دریافت پیامک و آدرس و کدپستی جهت دریافت نسخه کاغذی روزنامه در سامانه
 • ورود به صفحه کاربری پس از تأیید اطلاعات
 • ورود به بخش هزینه آگهی، در این بخش با وارد کردن شماره مکانیزه ۱۸ رقمی به بخش پرداخت هزینه‌ انتشار آگهی وارد می‌شوید و از طریق اینترنت می‌توانید این هزینه‌ها را پرداخت کنید.
 • پس از پرداخت هزینه‌ها، با دریافت شماره پیگیری متقاضی می‌تواند وضعیت ثبت آگهی خود را در همین سامانه پیگیری کند.

وضعیت آگهی روزنامه میتواند یکی از حالت های زیر باشد:

1-دریافت شده از ثبت: به معنای عدم پرداخت هزینه آگهی یا عدم موفقیت در پرداخت است و متقاضی باید این هزینه‌ها را آنلاین پرداخت نماید.

2-آماده ارسال به چاپ: به معنای پرداخت موفق هزینه‌های انتشار آگهی است و در نوبت انتشار قرار گرفته است.

3-در حال انتشار امضا نشده: به این معنی است که آگهی در حال چاپ است اما هنوز امضا نشده است.

4-انتشار یافته امضا نشده: یعنی آگهی چاپ شده و نسخه آن در سایت موجود است اما نسخه امضا شده آن هنوز صادر نشده و انتشار نیافته است.

5-انتشار یافته امضا شده: به معنای چاپ آگهی و انتشار آن است.

پس از 5 روز کاری آگهی تأیید شده در پورتال روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود و امکان دریافت نسخه‌ی الکترونیکی این آگهی نیز وجود دارد. همچنین فایل PDF آن را می توانید از قسمت مشاهده آگهی دانلود کنید. لازم به ذکر است نسخه الکترونیکی امضاء شده قابل استناد بوده و معادل نسخه کاغذی برابر با اصل است. مراحل چاپ آگهی و وضعیت کنونی آگهی شما در چرخه چاپ و انتشار، به صورت ایمیل و پیامک اطلاع رسانی خواهد شد.

جهت دریافت نسخه کاغذی چاپ شده، به مانند گذشته باید از طریق مراجعه حضوری یا درخواست ارسال پستی اقدام نمود. همچنین، تمامی آگهی‌های اشخاص حقوقی برای اصالت سنجی به صورت رایگان در پایگاه http://agahi.ssaa.ir در دسترس است.

آخرین گام جهت ثبت شرکت درج آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران است. پس از ثبت شرکت باید نسبت به تعیین حوزه مالیاتی و تشکیل پرونده دارایی، تهیه دفاتر قانونی و پلمپ دفاتر و اخذ کد اقتصادی اقدام نمود.

گفتنی است علاوه بر این‌که ثبت آگهی عمومی و رسمی در روزنامه‌ هنگام تأسیس شرکت و ثبت شرکت الزامی است، طبق قانون برخی از تغییرات شرکت‌ها نیز باید در روزنامه رسمی کشور ثبت شوند؛ تغییراتی که قانون لزوم ثبت آنها را پیش‌بینی کرده است عبارت‌اند از:

مواردی که در ثبت تغییرات شرکت باید آگهی روزنامه رسمی شود؟

 • تصمیم مجمع عمومی در زمینه کاهش سرمایه شرکت
 • تصمیمات انحلال و اسامی مدیر یا مدیران تسویه
 • تقسیم دارایی‌های شرکت بین شرکا و سهامداران در مدت تسویه
 • اعلام ختم تصفیه حساب شرکت
 • در صورت استعفا مدیر یا مدیران تصفیه، اعلام مدیر جدید و استعفای وی
 • ابطال سند
 • تصمیمات فروش اوراق قرضه و شرایط صدور و انتشار آن
 • مشخصات مدیر عامل شرکت همراه با صورتجلسه آن

برای مشورت  میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبتی هانا ثبت کمک بگیرید. با شماره ۴۴۲۸۸۳۶۰-۰۲۱ تماس بگیرید تا با کارشناسان هانا ثبت شما را راهنمایی نمایند.


برچسب‌ها: ،

بازدید:

همه چیز درباره ثبت برند صنعتی

 

شاید شما هم مانند خیلی از افراد، ثبت برند صنعتی و ثبت طرح صنعتی را یک فرایند یکسان بدانید و بخواهید برای ثبت طرح صنعتی خود به همان روش ثبت برندصنعتی اقدام کنید. قبل از آن که شرایطِ ثبتِ یک طرح صنعتی را از صفر تا صد برایتان بگوییم، باید تفاوت برند و طرح صنعتی را بدانید!

ساده است: یک لامپ 100 واتِ گلابی شکل، که با یک رابط  ساده از سقف آویزان شده را در نظر بگیرید! حالا در تصورتان آن را به یک لوستر چند شاخه مجلل و زیبا تبدیل کنید! این معجزه، یک طرح صنعتی است! یعنی تغییر در شکل، ساختار و تزیینات یک کالا، به طوری که موجب جذابیت و چشم نوازی آن شود.

حالا فرض کنید، شما می خواهید همه بدانند که این لوستر زیبا و خاص حاصل دسترنج خودتان است. پس ابتدا طرحتان را ثبت می کنید و سپس با استفاده از تصاویرخاص، عدد و رقم، نقش، آرم و... یک علامت و نماد برایش می سازید. این همان برند صنعتی است، که در هر جای دنیا دیده شود شما را به ذهن مخاطب می برد.

در برخی موارد یک طرح صنعتی به قدری خاص رقم می خورد، که خود نوعی برند محسوب می شود. اما برای آنکه حقوق یک طرح کاملا متعلق به صاحب اثر باشد، باید به ثبت طرح و همچنین ثبت برند صنعتی اقدام گردد. در این نوشتار به طور خلاصه به بررسی اصول و فرایند ثبت طرح صنعتی می پردازیم.

چه لزومی دارد برند صنعتی خود را ثبت کنیم؟

ثبت برند صنعتی یا طرح صنعتی مزایایی دارد که نمی توان از آن چشم پوشید. از مهمترین عواملی که هر فرد و شرکتی را ترغیب به ثبت طرح صنعتی می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شاید مهم ترین دلیل برای ثبت طرح صنعتی این باشد که افراد و موسسات دیگر نتوانند از روی آن تقلب کنند. شما با ثبت طرح صنعتی خود، امکان کپی برداری از اثرتان را از دیگران سلب کرده و امتیاز آن را برای خود محفوظ می دارید.

ثبت رسمی یک طرح صنعتی، امکان خرید و فروش طرح را به صاحب آن می دهد. در واقع شما با اخذ گواهی ثبت طرح صنعتی در هر زمانی که بخواهید، می توانید آن را با قیمت دلخواه خود به فروش برسانید.

 • محصول شما پرطرفدار می شود!

شرکت و محصولی که از امتیاز ثبت رسمی برخوردار باشد، اعتبار و ارزش بالاتری دارد.  بنابراین افراد بیشتری را به خود جذب می کند.

تثبیت طرح صنعتی علاوه بر بهبود کیفیت محصول و افزایش اعتبار آن، این امکان را به شما می دهد که قیمت محصول را افزایش دهید. بنابراین همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا درآمد شما افزایش یابد.

[f]

کدام طرح های صنعتی ثبت می شوند؟

برای آن که  یک طرح صنعتی مشمول حمایت قانونی قرار بگیرد، باید واجد شرایط زیر باشد.

۱. جدید و اصیل باشد:  بنابر قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386 «طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد. این طرح زمانی جدید است که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت در هیچ نقطه‌ای از جهان برای عموم افشا نشده باشد.» همچنین طرح قبلا در فنون و صنایع دیگر پی بینی نشده باشد.

۲. مطابق با موازین شرعی و نظم عمومی باشد: طرح ها نباید حاوی تصاویر، نقش ها و علائم ناسازگار با ارزش های جامعه باشند.

طرح صنعتی

ثبت برند صنعتی چه مراحلی دارد؟

بی پرده بگوییم فرایند ثبت طرح صنعتی، هفت خانی است که بسیاری از متقاضیان را در نیمه راه پشیمان می کند! اگر بخواهید شخصا برای ثبت طرح صنعتی خود اقدام کنید، مراحل آن از قرار زیر است:

1-  مراجعه به وبسایت مرکز مالکیت معنوی به نشانی iripo.ssaa.ir
2- تکمیل اظهارنامه الکترونیکی طرح صنعتی
3- بررسی اظهارنامه الکترونیکی و تأیید یا رد طرح

4- رفع نواقص احتمالی
5- صدور ابلاغیه پذیرش در حساب کاربری متقاضی
6- تشکیل پرونده فیزیکی در اداره طرح های صنعتی
7- پرداخت هزینۀ قانونی حق‌الثبت به صورت الکترونیک

8- تایید و پرداخت هزینۀ چاپ آگهی

9- چاپ آگهی ثبت در روزنامه رسمی کشور
10- دریافت گواهینامه ثبت

نگاهی به شرکت های ثبت برند صنعتی

 دشواری و پیچیدگی فرایند ثبت مالکیت معنوی موجب شده است شرکت های متعددی در این زمینه آغاز به فعالیت کنند. این شرکت ها با به کارگیری کارشناسان و مشاوران حقوقی مجرب، مراحل ثبت طرح صنعتی را به نیابت از متقاضی طی کرده و مشکلات احتمالی را رفع می کنند.

[f]

خدماتی که باید از شرکت های ثبت برند صنعتی انتظار داشته باشید!

مشاوره رایگان

شرکت های ثبت برند صنعتی باید شرایطی را فراهم کنند که طی جلسات تلفنی، آنلاین و یا حضوری از کارشناسان حقوقیِ متخصص مشاوره دریافت کنید. کارشناسان پس از رفع ابهامات شما و با توجه به نوع تجارت و اهدافتان، بهترین راه ها را به شما پیشنهادمی دهند تا تصمیم درستی بگیرید.

انعقاد قرارداد

یک شرکت ثبت برند معتبر، هیچوقت بدون عقد قرارداد مسئولیتی نمی پذیرد! پس از تصمیم گیریِ شما، شرکت باید اقدام به عقد قرارداد رسمی نماید.

3-ثبت برند یا طرح صنعتی در زمان مناسب

شرکت های ثبت پس از انعقاد قرارداد، مراحل اداری را آغاز می کنند. این شرکت ها باید در مدت زمان مناسب که قطعا کوتاه تر از حالت عادی است، مدارک مورد نیازتان را به دست شما برسانند.

پشتیبانی رایگان

یکی از وظایفی که شرکت های فعال در حوزه ثبت در قبال شما دارند، این است که پس از ثبت نام تجاری یا طرح صنعتی حمایت خود را از شما قطع نکنند. شرکتی را انتخاب کنید که شما را به صورت دائم پشتیبانی کند.

خلاصه بگوییم همیشه برای هر کاری کاردانی هم هست! تجربه های سخت دیگران را تجربه نکنید، بلکه از آن ها کمک بگیرید تا سریع تر به هدف برسید. از جمله شرکت هایی که می توانند یاری گر شما باشند، می توان به شرکت هانا ثبت اشاره کرد، که پیشینه درخشانی در زمینه ثبت برند صنعتی، طرح صنعتی و اختراعات دارد.

 

برای مشورت میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبتی هانا ثبت کمک بگیرید. کافیست در ساعات اداری با شماره ۴۴۲۸۸۳۶۰-۰۲۱ تماس بگیرید تا با کارشناسان ثبت هانا صحبت کنید.


برچسب‌ها: ،

بازدید:

خرید و فروش برند

 

خرید و فروش برند از مواردی است که می تواند به کسب و کار شما کمک کند. یکی از اصول پیشرفت هر تجارتی انتخاب برند مناسب است. زیرا با داشتن برند ثبت شده مناسب می توانید با خیال راحت برای تبلیغات و بازریابی کارتان هزینه کنید و تجارت خود را شکلی تازه ببخشید.

خرید و فروش برند آماده در مواقعی صورت می‌گیرد که شخص اقدام به ثبت برند می کند اما هر بار پس از استعلام علائم تجاری با مشابهت برند روبرو می شود و ممکن است مدت ها گرفتار ثبت برند باشد، که این مشکل خود علاوه بر از دست رفتن زمان موجب ضرر مالی هنگفت شده، لذا در چنین مواقعی خرید برند آماده ، بسیار مقرون به صرفه می باشد.

فرض کنید شما چند برند را ثبت می کنید تا بتوانید طبق یک برنامه ریزی دقیق، پایه های یک کسب و کار موفق را پی ریزی کنید و خود را به دیگران معرفی نمایید. بنابراین مخاطبان خود را با شناساندن برند تجاریتان مشتاق خرید آن کالا می کنید. در این صورت بقیه برندهایی که ثبت کرده اید علی رغم زمان و هزینه ای که برای ثبت آن سپری شده است، عملا بلا استفاده می ماند و باید برای فروش برند آماده اقدام کنید .

قانون خرید و فروش برند آماده

طبق قانون علامت تجاری (برند)، خرید و فروش برند آماده مجاز است، این امر موجب می شود برندهایی که به دلایل مختلف بلا استفاده مانده اند ، تا قبل از اتمام زمانشان با انتقال به شخص دیگر قابل استفاده گردند .

در صورتی خرید علامت تجاری آماده از شخص دیگر در ایران اعتبار دارد که حق استفاده از آن به ثبت رسمی و قانونی رسیده باشد، درخواست واگذاری برند در اظهارنامه ای تنظیم می شود که در آن شماره ثبت برند، نام و نشانی خریدار برند و نام و نشانی وکیل قانونی او در ایران قید شده باشد و علاوه بر آن اسناد رسمی انتقال و وکالتنامه و آگهی ثبت برند باید ضمیمه اظهارنامه گردد .

مراحل فروش برند آماده

 • حضور در دفترخانه جهت تنظیم و امضاء قرارداد واگذاری برند تجاری .
 • استعلام دفترخانه از سازمان مالکیت صنعتی جهت کسب سابقه ثبت برند تجاری دلخواه .
 • نشر آگهی واگذاری برند در روزنامه رسمی کشور .

مدارک مورد نیاز جهت فروش برند آماده

 • کلیه اسناد ثبت برند شامل روزنامه تقاضا و آگهی ثبت برند .
 • مدارک هویتی فروشنده و خریدار برند .
 • اسناد ارائه دهنده موضوع کسب و کار .
 • تنظیم قرارداد در دفترخانه پس از دریافت استعلام واگذاری برند .
 • شماره رسمی اظهارنامه و شماره ثبت برند .
 • انتقال اجباری برند با رعایت قوانین توسط وراث .
 • مدارک مباشر رسمی (در صورت موجود بودن) .

مراحل خرید برند آماده تجاری

 • انتخاب برند دلخواه .
 • استعلام برند از سازمان مالکیت صنعتی .
 • حضور فروشنده و خریدار در دفترخانه جهت تنظیم قرارداد .
 • تنظیم سند و واگذاری برند تجاری به خریدار .
 • نشر آگهی واگذاری برند در روزنامه رسمی کشور .

قیمت خرید و فروش برند

جهت واگذاری برند نیاز به قیمت گذاری برند توسط کارشناس رسمی دادگستری مخصوصاً در مورد برندهایی که سابقه مصرف و حضور در بازار را دارند. برندهایی که تازه ثبت شده اند و برای خرید و فروش برند آنها اقدام می گردد بیشتر با توجه به تعداد طبقات و کالاها و همچنین نوع کلمه و یا طراحی آن ارزش گذاری می گردند.

نقل و انتقال برند تجاری به یکی از دو روش زیر انجام می‌گردد :

 1. نقل و انتقال علامت تجاری یا برند به صورت جبری (غیر ارادی)
 2. نقل و انتقال علامت تجاری یا برند به صورت قراردادی (اختیاری)

نقل و انتقال برند به صورت جبری یا قهری در شرایطی اتفاق می‌افتد که مالک اصلی علامت تجاری ثبت شده فوت کرده باشد. در این حالت وراث می‌توانند با ارائه اصل گواهی ثبت علامت و گواهی انحصار وراثت درخواست نقل و انتقل برند و واگذاری آن را به مالک جدید داشته باشد.

منظور از نقل و انتقال علامت تجاری و برند به صورت قراردادی یا اختیاری این است که امتیاز علامت تجاری ثبت شده به مالک یا مالکین جدید واگذار می‌شود. در این وضعیت مالک فعلی علامت تجاری می‌تواند به دلیل عدم فعالیت و یا هر دلیل دیگری امتیاز علامت تجاری خود را برای همیشه و یا مدت مشخصی به شخضی دیگر منتقل کند. این نقل و انتقال زمانی معتبر می‌باشد که اجازه‌نامه مربوط به آن در ایران به ثبت رسیده باشد. مالک جدید نیز بعد از طی مراحل مربوط به انتقال آرم تجاری می‌تواند از منافع آن برخوردار گردد.

 

برای مشورت درباره خرید و فروش برند آماده میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبتی برندیشان کمک بگیرید. کافیست در ساعات اداری با شماره ۴۴۲۸88930-۰۲۱ تماس بگیرید تا با کارشناسان برندیشان صحبت کنید.


برچسب‌ها: ،

بازدید:

برای ثبت برند باید کجا رفت؟

 

یکی از موضوعات کلیدی و حائز اهمیت در زمان ثبت یک برند، آگاهی داشتن از مراحل انجام کار است. اگر اطلاعات خود را در زمینه ثبت برند افزایش دهید می‌توانید بدون دغدغه و مشکل کار خود را به طور صحیح به سر انجام برسانید. برای ثبت برند باید مراحل مختلفی را طی کرد که این امر دارای هزینه است. ما در این نوشته قصد داریم تا اطلاعات مفیدی را در زمینه ثبت برند برای شما عزیزان همیشه همراه قرار دهیم.

در زمینه قوانین ثبت برند می‌توان سؤالات مختلفی را مطرح کرد که شامل هزینه ثبت برند، مزایا و شرایط ثبت نشان تجاری، مدارک لازم جهت ثبت برند و مکان مورد مراجعه است که در ادامه به مهم‌ترین آن می‌پردازیم.

ثبت برند شرکت

نشان تجاری شرکت به عنوان یکی از شیوه‌های معرفی محصول محسوب می‌شود که می‌تواند باعث تمایز خدمات یک شرکت از سایر خدمات شود. به بیان دیگر می‌توان گفت که ثبت برند شرکت باعث می‌شود تا مشتریان بتوانند محصولات شرکت را در دنیای پر رقابت امروزی از سایر محصولات تشخیص دهند. پس از ثبت شرکت، اولین اقدام مهمی که باید انجام شود ثبت علامت تجاری است که دارای قوانین خاص است.

فردی که قصد ثبت برند شرکت را دارد باید دارای مجوزهای لازم باشد تا بتواند مراحل را به صورت قانونی به سرانجام برساند. ثبت برند شرکت اگر به زبان فارسی باشد نیازی به کارت بازرگانی نبوده و اگر زبان انتخابی برند، لاتین باشد باید حتماً کارت بازرگانی ارائه شود. قبل از ثبت برند تجاری باید این نکته را در نظر داشته باشید که نام انتخابی شما، نباید توسط شرکت دیگری به ثبت رسیده باشد در غیر این صورت امکان ثبت، نام درخواستی شما وجود ندارد.

هزینه ثبت برند

هزینه ثبت برند برای هر نام انتخابی و لوگوی در نظر گرفته شده متفاوت است و نمی‌توان یک هزینه ثابت را برای ثبت برند در نظر گرفت. در واقع شما می‌توانید به صورت کلی باید ارائه طرح خود، میزان هزینه ثبت برند را تخمین بزنید. با توجه به طرح انتخابی شما و همچنین نوع فونت و میزان ریزه کاری که در برند وجود دارد می توان انتظار قیمت‌های متفاوتی را داشت.

مدارک لازم جهت ثبت برند

افراد حقیقی و حقوقی برای ثبت نشان تجاری باید مدارک خود را به صورت کامل تکمیل کنند تا بتوانند مراحل ثبت برند را انجام دهند. مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری به شرح زیر است:

 • ارائه مدارک شناسایی شخصی شامل کارت ملی و شناسنامه
 • ارائه جواز کسب و کار
 • گواهی امضا از دفترخانه اسناد رسمی
 • ارائه کارت بازرگانی در صورت انتخاب نام لاتین
 • در صورت وجود وکیل و نماینده برای شرکت، باید مدارک قانونی و شخصی نماینده نیز ارائه گردد.

برای ثبت برند باید کجا رفت

یکی از سؤالات کلیدی که بسیاری از افراد در ثبت برند شرکت با آن مواجه می‌شوند، این است که برای ثبت برند باید کجا رفت. به بیان ساده می‌توان گفت که پس از تکمیل کردن فرم اظهارنامه ثبت برند شرکت، باید برای ادامه‌ی مراحل انجام کار به اداره مالکیت معنوی مراجعه کرد. سامانه اینترنتی مرکز مالکیت معنوی برای ثبت برند ایجاد شده است که متقاضیان می‌توانند ثبت نام اولیه خود را به سهولت در این سامانه انجام دهند.

در بخش ثبت نام سامانه فوق، باید تصویر آرم تجاری به وضوح قرار داده شود و بارگذاری آن دارای اهمیت است. پس از ثبت نام اولیه یک کد پیگیری ارسال می‌شود تا بتوانید روند پیشرفت کار را مشاهده کنید.

خلاصه وضعیت ثبت برند تجاری

به طور کلی می‌توان 4 مرحله اصلی برای ثبت برند تجاری در نظر گرفت که شامل موارد زیر است:

 • تهیه کردن اظهارنامه ثبت برند، در سامانه مالکیت معنوی
 • انجام ثبت نام اولیه و دریافت کد رهگیری
 • ارزیابی مدارک و طرح ارسال شده، توسط کارشناسان اداره ثبت
 • تأیید مدارک نشان تجاری و پرداخت هزینه ثبت نشان تجاری

سخن پایانی

همان طور که می دانید نشان تجاری می‌تواند دارای مزیت‌های مختلف باشد که از این رو صاحبان کسب و کارهای مختلف پس از ثبت شرکت به دنبال ثبت برند تجاری هستند. ثبت برند تجاری دارای مراحل مخصوص به خود بوده که باید در یک چارچوب مشخص انجام شود. با توجه به الکترونیکی شدن مراحل ثبت نشان تجاری، مراحل انجام کار ساده‌تر شده و می‌توان در یک دوره یک ماهه به نتیجه‌ی مطلوب دست پیدا کرد.

اگر بخواهید برند تجاری خود را در چارچوب قانون و در یک بستر امن انجام دهید می‌توانید از افراد متخصص نیز مشاوره بگیرد و یا ثبت علامت تجاری را با هزینه مناسب به آن‌ها بسپارید. امیدواریم با مطالعه مقاله بالا بتوانید در مراحل ثبت برند تجاری موفق عمل کنید.

برای مشورت درباره ثبت برند میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبتی برندیشان کمک بگیرید. کافیست در ساعات اداری با شماره ۴۴۲۸88930-۰۲۱ تماس بگیرید تا با کارشناسان برندیشان صحبت کنید.
برچسب‌ها: ،

بازدید:

ثبت شرکت سهامی عام

 

لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت شرکتهای سهامی را به دو نوع سهامی عام و سهامی خاص تقسیم کرده است. مهم‌ترین وجه تمایز شرکتهای سهامی عام از شرکتهای سهامی خاص این است که شرکتهای سهامی عام می‌توانند برای تأمین سرمایه خود چه در حین تأسیس و چه بعد از آن به پذیره نویسی و انتشار سهام اقدام کرده و قسمت عمده‌ای از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تأمین کنند. برای ثبت شرکت سهامی عام مؤسسان پس از اینکه نام شرکت را انتخاب و مجوزهای لازم را از ادارات و سازمانها ذیربط اخذ کردند، با عنایت به ماده ۶ قانون تجارت بایستی اقدامات ذیل را جهت تشکیل و تأسیس شرکت سهامی عام انجام دهند:

 1. اخذ اظهارنامه مربوط به ثبت شرکت سهامی عام از اداره ثبت شرکتها و تنظیم مندرجات آن براساس ماده ۷ قانون تجارت با قید تاریخ و امضا همه‌ی مؤسسان؛ (اظهارنامه سندی است که مؤسسین و سهامداران با امضا و تقدیم آن رسما از اداره ثبت شرکتها تقاضای ثبت نمودن شرکت را می‌نمایند).
 2. تهیه و تنظیم طرح مقدماتی اساسنامه شرکت
 3. تهیه و تنظیم طرح اعلامیه پذیره نویسی در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های شرکت را تا قبل از مجمع عمومی مؤسس منتشر می‌کنند. مؤسسین با انتشار اعلامیه مذکور از عموم مردم دعوت به سرمایه‌گذاری در شرکت را می‌نمایند.
 4. مؤسسان باید حداقل ۲۰% سرمایه شرکت خود را تعهد نمایند و لااقل ۳۵% از مبلغ تعهد شده را در حسابی به نام شرکت سهامی در شرف تأسیس نزد یکی از بانک‌ها سپرده آنگاه گواهینامه مبلغ تعهد شده را از بانک مربوطه دریافت کنند. شایان ذکر است برابر تبصره ماده ۶ قانون تجارت مؤسسین می‌توانند مبلغ تعهد شده خود را بصورت سرمایه غیر نقدی نیز تهیه و تسلیم نمایند.
 5. تسلیم و ارائه اظهارنامه به انضمام مدارک فوق
 6. انتشار طرح اعلامیه پذیره نویسی در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های شرکت را تا قبل از مجمع عمومی مؤسس منتشر می‌کنند.

پس از انجام تشریفات فوق و گذشت مهلت پذیره نویسی و یا در صورتیکه مهلت تمدید شده باشد، بعد از انقضا مدت تمدید شده مؤسسان حداکثر تا یک‌ماه تعهدات پذیره نویسان را رسیدگی می‌کنند و پس از احراز اینکه تمام سرمایه شرکت بطور صحیح تعهد گردیده و حداقل ۳۵% آن پرداخت شده است، تعداد سهام هریک از تعهدکنندگان را تعیین و مجمع عمومی مؤسس را به تشکیل جلسه دعوت می‌کنند. مجمع پس از رسیدگی و احراز پذیره نویسی همه‌ی سهام شرکت و تأدیه مبالغ لازم و شور در مورد اساسنامه و تصویب آن اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت را انتخاب می‌کنند. مدیران و بازرسان باید کتبا قبول سمت نمایند و از این تاریخ شرکت سهامی عام تشکیل شده محسوب می‌شود و توضیح آنکه اساسنامه تصویب شده به انضمام صورت‌جلسه مجمع عمومی مؤسس و اعلامیه قبولی مدیران و بازرسان بایستی جهت ثبت شرکت به مرجع ثبت شرکتها تسلیم شود.

برای مشاوره تلفنی با کارشناسان ثبت شرکت و برند هانا ثبت کلیک نمایید

مشاوره رایگان ثبتی

نام شرکت باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

براساس ماده ۴ لایحه ۱۳۴۷: عبارت «شرکت سهامی عام» باید قبل از نام شرکت با بعد از آن، بدون فاصله با نام شرکت در همه‌ی اوراق و اطلاعیه‌ها و آگهی‌های شرکت بطور روشن و خوانا قید شود همچنین نام شرکت توسط مؤسسین شرکت انتخاب می‌شود.

تعداد شرکا برای ثبت شرکت سهامی عام

تعداد شرکا در شرکت سهامی عام زیادتر از سایر انواع شرکتهای سهامی است. این امر می‌تواند منجر به جمع‌شدن سرمایه‌های کوچک و ایجاد یک سرمایه بزرگ بشود. مدیران و سهامداران شرکت سهامی عام، باید حداقل ۵ نفر باشند.

میزان سرمایه برای ثبت شرکت سهامی عام

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی عام نباید کمتر از پانصد هزار تومان باشد. در شرکتهای سهامی عام مؤسسان فقط ملزم به تعهد حداقل ۲۰% سرمایه شرکت بوده که حداقل ۳۵% از مبلغ تعهد شده را باید در حسابی (به نام شرکت در شرف تأسیس) نزد یکی از بانکها سپرده و سپس اظهارنامه را به ضمیمه طرح اساسنامه شرکت و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام که به امضا مؤسسان رسیده باشد، به اداره ثبت شرکتها تسلیم کنند.
سرمایه شرکت ممکن است از آورده‌های نقدی یا غیر نقدی تشکیل شود:

 • آورده نقدی: حداقل ۳۵% از مبلغی که شرکا (مؤسسان و پذیره نویسان) تعهد کرده‌اند باید بصورت وجه نقد باشد (ماده ۶ لایحه قانونی ۱۳۴۷). این مبلغ به حسابی که به نام شرکت در شرف تاسیس است در یکی از بانک‌ها واریز می‌شود. در عمل، ممکن است صاحبان سرمایه تمام یا نصف سرمایه را پرداخت کنند و بانک باید از پذیره نویسان و مؤسسان وجه نقد دریافت کند.
 • آورده غیر نقدی: سرمایه غیر نقدی شرکت ممکن است از هر چیزی، مال مادی، غیر مادی تشکیل شود و آورده غیر پول باید تقویم و تسلیم شود.

برای آگاهی از قیمت و هزینه ثبت شرکت سهامی عام با مشاورین ما در هانا ثبت تماس حاصل فرمایید.

برای مشاوره تلفنی با کارشناسان ثبت شرکت و برند هانا ثبت کلیک نمایید

مشاوره رایگان ثبتی

مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی عام

 • کپی برابر اصل مدارک شناسایی اعضا (حداقل ۵ نفر)
 • دو نسخه اظهارنامه و اساسنامه
 • دو نسخه صورت‌جلسه مجمع عمومی مؤسسین
 • دونسخه صورت‌جلسه هیأت مدیره
 • گواهی بانکی واریز ۳۵% سرمایه
 • آگهی دعوت مجمع مؤسسین
 • ارائه مجوز مرتبط در صورت نیاز

برای مشورت درباره ثبت شرکت سهامی عام میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبتی هانا ثبت کمک بگیرید. با شماره ۴۴۲۸۸۳۶۰-۰۲۱ تماس بگیرید تا با کارشناسان هانا ثبت شما را راهنمایی نمایند.


برچسب‌ها: ،

بازدید:

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ]